Istnieje taka różnorodność systemów i szkół walki, że wybór tego najbardziej właściwego dla nas jest bardzo trudny. Bardzo rzadko do sekcji zapisuje się osoba , która ma sprecyzowane swoje potrzeby. Niektórzy twierdzą że nie ma stylu lepszego lub gorszego, że za każdą techniką stoi człowiek.

To oczywiście nie jest prawdą. Dowodzą tego turnieje mieszanych sztuk walki Vale Tudo (MMA) – w latach 90 gdy do takich turniejów przystępowali mistrzowie różnych styli walki 90% walk wygrywali zawodnicy Brazylijskiego Jiu Jitsu.

Teraz sytuacja się zmieniła, gdyż każdy zawodnik MMA ćwiczy głównie Brazylijskie Jiu Jitsu równocześnie z Zapasami, Boksem, Muay Thai lub Kickboxingiem. Jest to najlepszy dowód na to, że jedne style są skuteczniejsze w walce od innych.
Pamiętajcie jednak, że o jakości sekcji świadczy nie tylko styl w niej nauczany, ale też instruktor.

Oczywiście nie każdy musi ćwiczyć sporty walki, żeby lepiej walczyć lub skutecznie się bronić. Ważna też jest poprawa kondycji, siły ogólnej sprawności i zdrowia.

Spytacie, jak należy postąpić, żeby potem się nie rozczarować ? Nie mogę dać takiej rady, która byłaby dobra w każdej sytuacji. Mogę dać tylko kilka wskazówek, których przestrzeganie może pozwoli uniknąć późniejszych rozczarowań.

1. Na początku należy zastanowić się co chcemy uzyskać, uprawiając jakiś system walki jeżeli:

  • siła, sprawność + samoobrona + umiejętność skutecznej walki to np.: BJJ, MMA, BOKS, MUAY THAI, KICKBOXING
  • siła sprawność + praktyczna umiejętność samoobrony to np.: Jiu Jitsu Samoobrona lub inne nowoczesne systemy
  • poprawa kondycji, siły ogólnej, sprawności + czasami umiejętność samoobrony to np.:style tradycyjne – Aikido, Karate

2. Jeśli to jest możliwe , należy zebrać trochę informacji na temat sekcji w której zamierzamy ćwiczyć, osiągnięć zawodników i trenerów w klubie.

3. Najlepiej żeby na początku przyjrzeć się jak wygląda trening i jakie jest podejście instruktora do ćwiczących. (Nie rozumiem dlaczego niektórzy instruktorzy nie chcą się zgodzić aby ktoś z boku, w ciszy, przyjrzał się treningowi)

4. Czy bardziej pasują wam chwyty czy uderzenia a może ich połączenie – MMA (Vale Tudo)

5. Jeśli macie okazję ćwiczyć równocześnie inny system – spróbujcie.

Na   TEJ  STRONIE   znajdziecie informacje o wszystkich treningach prowadzanych w naszym klubie. Zapraszam