Zanim rozpoczniesz ćwiczyć sztuki walki, musisz uświadomić sobie, że ich różnorodność może sprawiać trudność w doborze tego jedynego, właściwego rodzaju ćwiczeń. W miarę możliwości postaraj się, zebrać jak najwięcej informacji odnośnie sekcji, do której chcesz dołączyć – jej osiągnięcia, trenerów i zawodników.

Pamiętaj, że aby skutecznie się bronić, ważna jest też poprawa kondycji, siły oraz ogólnej sprawności i zdrowia. Zapoznaj się z wachlarzem treningów organizowanych w Bastionie!

CO MOŻESZ ĆWICZYĆ W BASTIONIE?

Brazylijskie Jiu-Jitsu

Brazylijskie Jiu-Jitsu zawiera specjalnie opracowane techniki kontroli przeciwnika w stójce i parterze, a jego specyfika pozwala osiągnąć dużą skuteczność w sytuacji zagrożenia, nawet przeciwko dużo cięższym przeciwnikom. BJJ kładzie duży nacisk na umiejętność kontroli nad przeciwnikiem, przez zajmowanie odpowiedniej pozycji, wykorzystywanie nie tylko uderzeń, ale także dźwigni, podduszeń i unieruchomień.

MMA - mixed martial arts

MMA to dyscyplina, w której zawodnicy walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik. Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, jak najbardziej zbliżonego do realnej walki, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.

Submission fighting

Submission fighting to forma walki zapaśniczej. Walka toczy się przy użyciu chwytów. Dozwolone jest używanie dźwigni oraz duszeń, zabronione są natomiast uderzenia. Formuła ta została stworzona, aby umożliwić rywalizację zawodników różnych stylów na prostych i jednoznacznych zasadach.

Zapasy

Zapasy jako jedna z najstarszych dyscyplin sportowych, są znakomitym punktem wyjścia do uprawiania innych sportów walki. Trening zapaśniczy znajduje zastosowanie w sytuacji zagrożenia, sprawdza się gdy zaatakowany będzie musiał się obronić.

Techniki samoobrony

Eksperci systemów walki i samoobrony znają setki technik, jednak w sytuacji stresowej instynktownie stosują technikę, którą mają najlepiej opanowaną. Dzieje się tak dlatego, że realnie atak jest zwykle błyskawiczny i w ciągu sekundy przepełnionej zwykle paniką i chaosem nie ma czasu na zastanawianie się. Zastosowanie kilku prostych reguł i dobrze opanowanych podstawowych technik pozwala zwykle skutecznie zlikwidować zagrożenie.

Boks

Trening bokserski stanowi bardzo dobre uzupełnienie chwytów wykorzystywanych w BJJ czy Submission Wrestling. Boks można także uprawiać jako intensywną formę ćwiczeń ruchowych z elementami sportów walki lub samoobrony.

Crossfit

Program treningu siłowego i kondycyjnego, który opiera się na wzroście dziesięciu najważniejszych zdolności siłowych. Podczas ćwiczeń rozwija się siłę i masę mięśni, aby wzmocnić siłę ruchu mięśni.

FAQ - NAJCZĘSTSZE PYTANIA question_answer

Masz czas na podjęcie decyzji czy chcesz kontynuować zajęcia, przyjdź na pierwszy trening i przekonaj się sam, czy odpowiada ci forma ćwiczeń.

Zmienne obuwie, np.: klapki – na wyłożonej specjalną matą sali, ćwiczymy boso, przybory kąpielowe (żel pod prysznic, ręcznik), wodę (nie zostawiamy butelek po napojach na sali), strój – spodenki/spodnie z dresu i bluzę/koszulkę lub kimono. Na trening bokserski należy obowiązkowo zabrać ochraniacz na szczękę. Dodatkowo na zajęcia z boksu, warto zabrać swoje rękawice, mimo, że na wyposażeniu klubu dostępne są rękawice klubowe). Do klubu nie zapomnij zabrać pozytywnego nastawienia!

Dolną granicą wiekową dołączenia do klubu jest 6 lat. Wraz z wiekiem, trudniej jest przełamać pewne wyrobione odruchy, które utrudniają opanowanie ćwiczeń. Dzieciom przychodzi to znacznie sprawniej – im wcześniej dziecko zacznie ćwiczyć, tym więcej i sprawniej jest w stanie się nauczyć.

TRENINGI DLA DZIECI I JUNIORÓW


Przyjdź na trening osobiście i przekonaj się, jak wyglądają zajęcia dla najmłodszych lub zajrzyj już teraz do sekcji multimedialnej, gdzie znajdziesz materiały wideo z ćwiczeń.

Zajęcia dla najmłodszych łączą w sobie zabawy ruchowe i ćwiczenia ogólnorozwojowe. Ćwiczenia prowadzone są w parach, w różnych grupach wiekowych. Młodzi wojownicy i wojowniczki zapraszają dzieci na treningi do Bastionu.

Wszystkie grupy dla dzieci prowadzone są przez wykwalifikowanych, doświadczonych w zajęciach z dziećmi adeptów samoobrony i sportów walk. Grupy dzielą się na stopień zaawansowania oraz wiek: dzieci od 6 do 9 lat, oraz od 10 do 13 lat.